Sejm obecnej kadencji zebrał się na 25 posiedzeniach; uchwalił 138 ustaw
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji rozpoczęło się 13 listopada 2023 r. Było kilkukrotnie przedłużane i trwało aż do 21 grudnia. W sumie w ramach pierwszego posiedzenia posłowie obradowali przez 13 dni. Do tej pory Sejm zebrał się na 25 posiedzeniach i obradował łącznie przez 78 dni. Najbliższe, 26. posiedzenie izby, zaplanowane jest na 8-10 stycznia 2025 r.
Jak wynika z danych na stronie Sejmu, do 23 grudnia br. do izby zostało wniesionych 267 projektów ustaw, którym nadano numer druku, a uchwalono 138 ustaw. Senat zgłosił poprawki lub wnioski o odrzucenie w sumie do 30 ustaw.
Posłowie przyjęli także 188 uchwał - począwszy od uchwał w sprawie wyboru prezydium Sejmu, przez zmiany w składach komisji, po uchwały rocznicowe. W przyjętych uchwałach posłowie wypowiedzieli się także na temat wymiaru sprawiedliwości i mediów publicznych.
19 grudnia 2023 roku Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego, a także bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Następnego dnia resort kultury poinformował, że ówczesny szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.
Dzień później, czyli 20 grudnia, Sejm przyjął uchwałę dotyczącą Krajowej Rady Sądownictwa, w której zapisano, że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów - członków KRS zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP.
6 marca br. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od podjęcia tej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.
W obecnej kadencji posłowie występowali na sali plenarnej 14 tys. 227 razy, 601 razy głos zabierali członkowie Rady Ministrów. Posłowie złożyli również 7096 interpelacji, 2087 zapytań i 239 pytań w sprawach bieżących, wygłosili też 2063 oświadczenia.
W Sejmie X kadencji działa 30 stałych komisji. Powołane zostały także 3 komisje nadzwyczajne (ds. zmian w kodyfikacjach; do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży; ds. działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z 2024 r.) oraz trzy śledcze (ds. tzw. afery wizowej; ds. wyborów korespondencyjnych oraz ds. Pegasusa). W sumie wszystkie sejmowe komisji zebrały się na 1340 posiedzeniach. (PAP)
kos/ par/