Prawa i obowiązki pieszego oraz kierowcy w rejonie przejścia dla pieszych
Dbając o bezpieczeństwo pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominamy garść najważniejszych przepisów, do których należy się stosować.
Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.
Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.
Na obszarze zabudowanym na drodze dwujezdniowej pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
Pieszym zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
2) Korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych,
Natomiast kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącemu. Pod pojęciem „ustąpienie pierwszeństwa” rozumie się powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku. Kierowca zbliżając się do przejścia musi zachować szczególną ostrożność, obserwować nie tylko przejście ale i jego okolice oraz zmniejszyć prędkość tak, by stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych (art. 26 ust. 1 ustawy).
Kategorycznie zabronione jest wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany i omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Stosując się do przepisów prawa o ruchu drogowym nie zapominajmy też o innych kwestiach, które mogą mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo, a nie wynikają z prawnych regulacji tylko ze zdrowego rozsądku i wzajemnego szacunku. Pieszym odradzamy zatrzymywanie się tuż przed przejściem w celu np. ucięcia sobie pogawędki z napotkaną osobą, bez zamiaru wejścia na pasy. Takie zachowanie może dezorientować kierujących pojazdami i blokować ruch na drodze w przypadku gdy będą się zatrzymywać chcąc umożliwić przejście pieszemu, który w tym momencie nie zamierza tego zrobić. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie tkwić w przekonaniu, że kierowca na pewno zatrzyma się przed przejściem, bo ma taki obowiązek.
starszy sierżant Anna Chuszcza