reklama
kategoria: Na Sygnale
25 październik 2023

Dziś obchodzimy dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

zdjęcie: Dziś obchodzimy dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt / fot. KPP Krasnystaw
fot. KPP Krasnystaw
Z okazji przypadającego na dziś Dnia Ustawy o Ochronie Zwierząt krasnostawscy policjanci przypominają o obowiązkach właścicieli oraz opiekunów względem swoich pupili.
REKLAMA

Dziś obchodzimy ważny dzień dla ochrony zwierząt - Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Ta data przypomina nam o konieczności dbałości i szacunku wobec naszych zwierzęcych towarzyszy.

Ustawa o ochronie zwierząt ma na celu zapewnienie godnego traktowania i opieki nad zwierzętami. Poprzez ustanowienie odpowiednich przepisów prawnych, ta ustawa daje podstawowe prawa i zobowiązania dotyczące opieki nad zwierzętami. Już w pierwszych słowach wspomina ona o tym, że człowiek winien jest im poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie!

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą! Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę…”

Art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o ochronie zwierząt.

Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt, współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi. Jednym z celów podejmowanych przedsięwzięć jest zapewnienie lepszej ochrony zwierzętom i zwalczanie nieludzkiego ich traktowania.

W myśl przepisów każdy kto utrzymuje zwierzę ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody!

Zabronione jest przy tym trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi przy tym nie może być krótsza niż 3 m! Ustawa zabrania też zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi. Do ostatnich z wymienionych zachowań człowieka, przy zastosowaniu tzw. otwartego katalogu wymienia m.in. takie zachowania jak: umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, czy obcowanie płciowe ze zwierzęciem, głodzenie i wiele innych.

Wspominana Ustawa zawiera katalog przestępstw i wykroczeń i tak za znęcanie się na zwierzęciem, lub jego zabicie grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast jeżeli sprawca tego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Wszyscy ci, którzy niewłaściwie opiekują się swoim pupilem, nie zapewniają mu odpowiednich warunków bytowych, muszą być świadomi, że są narażeni na karę aresztu lub grzywny. Ustawa przewiduje także możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz możliwość orzekania przepadku zwierzęcia, czy bezwzględnego, sądowego zakazu jego posiadania nawet na okres 10-letni.

Warto wspomnieć, że kilka lat temu, w całym kraju na stronach komend uruchomione zostały tzw. "Zielone Strefy". Narzędzie to umożliwia każdemu, również anonimowo, poinformować policję o okrutnym traktowaniu zwierząt. W sprawach pilnych, gdy jesteś świadkiem popełniania przestępstwa na gorącym uczynku należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Kolejnym sposobem zgłoszenia bez wychodzenia z domu jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

starszy sierżant Anna Chuszcza

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Krasnystaw
4.1°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 15:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krasnystawie

kiedy
2024-12-16 19:00
miejsce
Krasnostawski Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-10 17:30
miejsce
Krasnostawski Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-10 20:00
miejsce
Krasnostawski Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-29 19:00
miejsce
Krasnostawski Dom Kultury,...
wstęp biletowany