18 grudzień 2023

Krasnystaw: miasto Rybnej Tarczy

zdjęcie: Krasnystaw: miasto Rybnej Tarczy / Szater/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Szater/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do odkrycia uroku miasta Krasnystaw położonego w województwie lubelskim. Zachwyca nie tylko bogatą historią, ale również pięknem przyrody Działów Grabowieckich i Wyniosłości Giełczewskiej.
REKLAMA

Tego szukamy w Krasnystawie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Krasnystaw, Krasnystaw praca, Krasnystaw pogoda, BS Krasnystaw, nowy tydzień Krasnystaw.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Krasnystawie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz zerknąć w aktualności w Twoim Mieście.

Początek istnienia miasta Krasnystaw związany jest z XI-wiecznym grodem obronnym Szczekarzew (Szczekarzów), który otrzymał prawa miejskie 1 marca 1394 r. od Władysława Jagiełły. Pierwsze wzmianki o nazwie Krasnystaw pojawiają się w dokumencie państwowym z 1462 r. W drugiej połowie XIV wieku miasto zostało obdarowane licznie przywilejami, wprowadzono także silnie ustrukturyzowane urzędy starościńskie.

W 1490 r. biskup Maciej z Łomży przeniósł siedzibę diecezji chełmskiej z Chełma do Krasnegostawu, co znacząco podniosło rangę miasta jako lokalnego centrum handlowego. Rozwój Krasnegostawu został jednak chwilowo zatrzymany w 1524 r. przez wielki pożar. Oprócz roli ośrodka handlowego miasto odegrało istotną rolę jako lokalny punkt edukacyjny, ze szkołą przykatedralną, w której nauki pobierał Jan Zamojski, późniejszy kanclerz wielki koronny. W 1588 r. zamek krasnostawski stał się miejscem pobytu arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do polskiego tronu, który był odwiedzany przez księcia m.in. Zygmunta III Wazę.

W latach 1602-1603 oraz 1630-1631 Krasnystaw dotknęła epidemia, która znacznie zredukowała liczbę mieszkańców miasta. W późniejszym okresie również nie brakowało dla niego trudności. Najpierw ucierpiało pod naporem oddziałów kozackich i szwedzkich w XVII wieku, a następnie wojsk szwedzkich, saskich i moskiewskich w XVIII wieku.

W 1688 r. zakonnicy jezuiccy założyli w Krasnymstawie szkołę gramatyki, którą w 1720 r. podniesiono do rangi kolegium, czyli szkoły wyższej.

W 1787 r. król Stanisław August Poniatowski zatrzymał się w Krasnymstawie. Sześć lat później powiat krasnostawski został włączony do województwa lubelskiego.

Po III rozbiorze Polski miasto znalazło się w granicach cesarstwa austriackiego, a w 1809 r. zostało włączone do Księstwa Warszawskiego. Rok 1811 upamiętniony jest jako czas ogromnego pożaru, który zniszczył południową pierzeję rynku oraz wiele innych budowli, w tym cerkiew św. Paraskiewy i ratusz.

W utworzonym w 1815 r. Królestwie Polskim Krasnystaw stał się siedzibą władz obwodowych carskiej administracji. Podczas powstania styczniowego lokalnymi oddziałami dowodził m.in. Mikołaj Nieczaj, lekarz pochodzący z Dubienki. Schwytany podczas potyczki, został stracony w marcu 1863 r. w Krasnymstawie na mocy wyroku sądu wojennego.

Po rewolucji w 1905 r., w trakcie której miasto było świadkiem licznych manifestacji i strajków szkolnych, rozpoczęła działalność Polska Macierz Szkolna na obszarze Krasnegostawu. Działania tej organizacji doprowadziły do założenia biblioteki z czytelnią oraz powstania amatorskiego teatru.

W czasie I wojny światowej Krasnystaw doświadczył kolejnych pożarów, co skutkowało częściowym spaleniem miasta. 18 lipca 1915 r. wojska austriackie pod dowództwem gen. Arza ostatecznie wyparły Rosjan z Krasnegostawu.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Krasnystaw został włączony do województwa lubelskiego i został stolicą powiatu. Okres powojenny charakteryzował się intensywnym rozwojem Krasnegostawu, który do czasu reformy administracyjnej kraju w 1975 r. pełnił rolę siedziby powiatu. Pierwsze demokratyczne wybory do samorządu terytorialnego odbyły się w 1990 r., a od 1999 r. Krasnystaw ponownie stał się stolicą powiatu.

Od lat dziewięćdziesiątych Krasnystaw dynamicznie rozwija się. W tym okresie zrealizowano instalację sieci gazowej, kanalizacji sanitarno-deszczowej obejmującej wszystkie obszary miasta. Oddano do użytku nowoczesną oczyszczalnię ścieków oraz miejsce składowania odpadów, wprowadzając jednocześnie Selektywną Zbiórkę Odpadów Komunalnych. Zbudowano krytą pływalnię oraz halę sportową przy Zespole Szkół Nr 1, przeprowadzając jednocześnie remonty we wszystkich placówkach edukacyjnych. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej przeprowadzono remonty wszystkich Zespołów Szkół i utworzono nowoczesne kompleksy boisk ze sztuczną nawierzchnią. Podjęto również rewitalizację starówki, wybudowano stadion z przyległą halą sportową, zakończono budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie miasta. Ponadto kilkanaście milionów złotych zostało przeznaczonych na modernizację i budowę dróg.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Krasnystaw
5.7°C
wschód słońca: 04:45
zachód słońca: 20:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krasnystawie

kiedy
2024-05-09 19:00
miejsce
Krasnostawski Dom Kultury,...
wstęp biletowany